skip to Main Content

Açılış Toplantısı – Denizli, İstihdamın Duayenlerini Ağırladı

Denizli Sanayi Odası tarafından yürütülen, Pamukkale Üniversitesi’nin de ortak olduğu “Denizli’de Kayıtlı İstihdamın Teşviki İçin Güçlü Diyalog ve Yenilikçi Yaklaşım Projesi” açılış toplantısı ve “Kayıtlı İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Günü” etkinliği 19 Aralık 2016 Pazartesi günü Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

İstihdam ve prim teşviklerinde son gelişmelerin konuşulduğu ve bireysel emeklilik sistemi, kıdem tazminatı gibi güncel konuların değerlendirildiği etkinlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, Star ve Dünya Gazetesi Köşe Yazarı, TV Programcısı, Öğretim Görevlisi, Eski SGK Başmüfettişi Dr. Resul Kurt, Pamukkale Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ve Pamukkale Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Hakan Sarıtaş gibi ülke çapında konusunda en yetkin isimler konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gültekin Okay Salgar, “Bugün açılış toplantısını gerçekleştirdiğimiz “Kayıtlı İstihdama Tam Destek” projemiz adından da anlaşılacağı üzere kayıtlı istihdamı teşvik etmeye yönelik bir proje. Projemizin iki ana stratejisi bulunuyor :  Birincisi her projenin kapsadığı gibi kayıtlı istihdam konusunda farkındalık yaratmak. İkinci ve bizim çok önem verdiğimiz konu ise kayıt dışı istihdam konusunda yerel aktörler arasında iletişim ve işbirliğini arttırmak. Bu noktada tüm paydaşlarımızla birlikte çalışarak web tabanlı bir platform, bir internet sitesi tasarımı gerçekleştireceğiz. İşverenler, işverenlerin mali müşavirleri, insan kaynakları uzmanları ve çalışanlar kayıtlı istihdam konusunda aradıkları her şeyi bu sitede bulabilecekler.”dedi.

Bu projede en önemli hususlardan birisi ise bizim yerelde yarattığımız sıra dışı sinerji ve işbirliğidir diyen Salgar, “Bu projemizi biz Pamukkale Üniversitemizle birlikte yürütüyoruz ancak bunun dışında tam 10 kurum ve kuruluş elini taşın altına koyup sorumluluk ve görev alarak bize destek veriyorlar. İŞKUR, KOSGEB, SGK İl Müdürlüklerimiz, Denizli Büyükşehir Belediyesi, GEKA, Mali Müşavirler Odası, PERYÖN,  DESİAD, Denizli Barosu ve Abigem de projemizde fiili olarak karar alma ve yürütme aşamasında söz sahibiler.” diye konuştu. Toplantının açılış konuşmasının ardından Denizli Sanayi Odası Genel Sekreteri ve proje koordinatör yardımcısı Zeren Gerelioğlu, projenin tanıtım sunumunu gerçekleştirdi.

Pamukkale Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz sunumunda teşvik mevzuatının uzun ve karışık olmasından dolayı teşviklerden yeterince yararlanılmadığını; cezalar ve gecikme zamlarının yüksek olduğunu belirtti. Karadeniz, “Bu proje ile istihdamla ilgili teşvikler yüzlerce sayfa genelgeyi detaylı okumadan teşvikleri basit ve uygulanabilir olmasını sağlayacak. İstihdam teşvikleri ile ilgili farkındalığı arttıracak. Özellikle küçük ve kayıt dışı istihdamın yaygın olduğu işyerlerinde kayıtlı istihdamı teşvik edecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Milliyet Gazetesi Yazarı, NTV Yorumcusu Prof. Dr. Cem Kılıç, “Doğum ve Evlat Edinme Sonrası İşçilere Tanınan Yeni Haklar ve Yarım Çalışma Ödeneği konulu sunumuyla katılımcılara seslendi. Kadın istihdamının desteklenmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirten Kılıç, bu konuda katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

Star ve Dünya Gazetesi Köşe Yazarı, TV Programcısı, Öğretim Görevlisi, Eski SGK Başmüfettişi Dr. Resul Kurt, “İş ve Sosyal Güvenlik’te Güncel Gelişmeler konulu bir sunum yaptı. Çalışma hayatında 2016’da neler olduğu konularına değinerek, işverenlerin karşılaştıkları sıkıntılar konusunda bilgi verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik ise kayıt dışı istihdamla mücadele ve kayıtlı istihdamı teşvik anlamında Sosyal Güvenlik Kurumunca uygulanan Mali Teşvikler ile Sosyal Güvenlik Hizmetlerinin iyileştirilmesi konuları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Uygulama konusunda da mali müşavirlerden yoğun soru alan Özçelik, tüm soruları tek tek cevapladı.
 
Pamukkale Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Hakan Sarıtaş moderatörlüğünde gerçekleştirilen Soru/Cevap bölümü ile sona eren etkinliğe 800’e yakın kişi katıldı.

Back To Top